شاخص های اقتصادی حوزه زنان می لنگد/180 هزار زن سرپرست خانوار تحت حمایت بهزیستیبه گزارش خبرنگار ایرنا ، انوشیروان محسنی بندپی روز شنبه در آیین نکوداشت خدمات صادقانه شهیندخت مولاوردی افزود: بررسی شاخص ها نشان می دهد که حوزه زنان در شاخص های آموزشی ، پیشرفت خوبی داشته و بطورمثال به ازای هر یکصد دانشجوی پسر، 130 دانشجوی دختر و در ازای هر یکصد مرد سالمند باسواد، 91 زن سالمند باسواد داریم.
وی تصریح کرد: اما در شاخص های کسب و کار و اقتصادی و تصدی ها ، می لنگیم که البته اینها دیگر به سیاست گذاری ها بازمی گردد و به ازای هر یکصد مرد شاغل، 22 زن شاغل داریم.
وی این سئوال را مطرح کرد که به ازای چند نماینده مرد، نماینده زن داریم و گفت: تلاش های مولاوردی معاون سابق رئیس جمهور در امور زنان، خود را در مجلس دهم شورای اسلامی و شوراهای شهر خودش را نشان داد و رشد تصدی های مدیریتی توانسته راه خود را باز کند اما راه طولانی در پیش داریم.
رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه با اشاره به عملکرد چهار ساله شهیندخت مولاوردی در دوران معاونت ریاست جمهوری درحوزه حوزه زنان و خانواده، گفت: در دوران تصدی مولاوردی با اقدامات اثربخشی مواجه هستیم که نشان می دهد ریل گذاری و برنامه ریزی دقیقی بعد از گذشت هشت سال که سرمایه های اجتماعی را از دست داده بودیم ، صورت گرفته است.
وی ادامه داد: در این دوران استعدادها به فعلیت رسید درحالیکه فشارها چندگانه بود و تلاش برای احقاق حقوق زنان با سختی همراه بود اما برنامه ها در این دوران بر توانمندسازی زنان متمرکز شد.
محسنی بندپی افزود: اگر نیروی انسانی هر کشوری، سازمان و نظامی را به عنوان کلیدی ترین ، محوری ترین نیرو برای رشد و تعالی آن کشور و آن سازمان در نظر بگیریم، بطور قطع آن کشور یا سازمانی موفق است که شرایط را برای بهره مندی و برخورداری همه اقشار فراهم کند.
وی با اشاره به اینکه نیمی از جمعیت کشور زنان هستند، گفت: در تمام تصدی های بانوان -هرچند اندک- شاهد اثربخشی ، کارآمدی، پشتکار و صداقت آنان بودیم.
رئیس سازمان بهزیستی کشور افزود: لازم بود که زنان در ارتقای تصدی ها در شغل های مدیریتی، بیشتر برخوردار شوند که این مساله به عنوان مطالبه و حقی نیمی از جمعیت کشور ، مطرح بود و سپس مساله ارتقای خودباوری زنان و بعد از آن نیز مساله اعتماد سیاست گذاران در سپردن تصدی ها بدون ترس و واهمه به زنان بود که در دوران مولاوردی به این مسائل توجه شد.
محسنی بندپی تاکید کرد: مولاوردی پایه کار را محکم، علمی و تخصصی انتخاب کردند و پیگیری های او در برنامه ششم توسعه منجر به برنامه توانمندسازی زنان شد که این برنامه اکنون با همکاری معاونت ریاست جمهوری در امور زنان، وزارت کار و رفاه و سازمان بهزیستی در حال پیگیری است.
وی در ادامه به اقدامات بهزیستی در حوزه زنان اشاره کرد و گفت: سازمان بهزیستی کشور افتخار آن را دارد که بیشتر شاغلان آن، زن هستند و به همت آنان امسال برای دومین سال پیاپی در جشنواره شهید رجایی در ابعاد مختلف، برتر شدیم و 20 اداره کل بهزیستی استان های کشور در جشنواره شهید رجایی، رتبه کسب کرده اند.
وی اظهار داشت: در این دو سال نیز تقریبا از یکهزار و 740 پست پایه ، بیش از 800 پست یعنی 45 درصد را زنان عهده دار آن شده اند که باید باز هم اضافه شود. در تصدی گری زنان در 175 در پست میانی ، حدود 42 درصد رشد داشتیم و در مدیریت ارشد ، یک زن اضافه شده است.
رئیس سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: در حوزه توانمندسازی نیز 180 هزار زن سرپرست خانوار به صورت مستمر از سوی ما حمایت می شوند و یکصد هزار نفر تحت بیمه اجتماعی قرار دارند . ما توانسته ایم در اکسپوی میلان به دلیل اقدامات خوب در حوزه توانمندسازی زنان ، شرایطی فراهم کنیم که رتبه پنجم را کسب کنیم و 17 هزار نفر را به دلیل توانمندسازی به دلیل توانمندسازی از چرخه حمایت مستقیم بهزیستی خارج کنیم.
محسنی بندپی در ادامه به اقدامات مولاوردی در حوزه زنان و اقشار آسیب پذیر اشاره کرد و گفت: هنگامی که غربالگری ژنتیک ازدواج را در هیات دولت مطرح کرده بودیم ، آنجا غریب بودیم و مولاوردی معاون ریاست جمهور در حوزه زنان شرایطی را فراهم کرد که رئیس جمهور اعلام کرد که این کار حتما باید صورت گیرد و سازمان بهزیستی از این طرح در مجلس شورای اسلامی دفاع کند. این مساله نشان می دهد که وجود افراد در کشورهایی مانند ایران چقدر می تواند تاثیر گذار باشد.
وی با تبریک سمت دستیاری رئیس جمهور در حوزه حقوق شهروندی به مولاوردی گفت: حقوق شهروندی ابعاد وسیع تری دارد و ما برای حمایت از جامعه هدف خود از جمله افراد دارای معلولیت ، کودکان بی سرپرست و زنان سرپرست خانواده به همکاری نیاز داریم.
به گزارش ایرنا در این آیین از اقدامات شهیندخت مولاوردی معاون سابق حوزه زنان و خانواده رئیس جمهور با اهدای هدایا و تندیس از سوی علی ربیعی ، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تقدیر شد.
در این آیین معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در حوزه زنان و خانواده و انوشیروان محسنی بندپی رئیس سازمان بهزیستی و جمعی دیگر از دست اندرکاران سازمان های مردم نهاد در حوزه افراد دارای معلولیت و مسئولان و مدیران وزارت رفاه و سازمان بهزیستی حضور داشتند.
اجتمام**9185**1418
خبرنگار : سادات حسینی خواه ** ناشر: مریم برزآبادیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید