طلاق آسیب اجتماعی جدی در شمیراناتبه گزارش ایرنا ناجی یلالی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به فعالیت های این اداره برای بهبود وضعیت زندگی افراد تحت پوشش و فعالیت های پیشگیرانه خاطر نشان کرد: برای کاهش طلاق آموزش های مهارت زندگی را در دستور کار قرار دادیم و تفاهم نامه هایی با آموزش و پرورش و دانشگاه های سطح شهرستان منعقد شده است.
یلالی خاطر نشان کرد: هرچند در سال های گذشته با انجام برنامه های پیشگیرانه آمار طلاق کاهش یافته اما هنوز این آسیب وجود دارد.

*سرپرستی هفت کودک در شمیرانات به دختران مجرد واگذار شده است
ناجی یلالی در ادامه با بیان اینکه سرپرستی هفت کودک مراکز بهزیستی این شهرستان به پنج دختر مجرد واگذار شده است، تاکید کرد: در یک سال و نیم گذشته و با ابلاغ دستورالعمل واگذاری کودک به دختران مجرد بالای 30 سال هفت کودک واگذار شده اند.
وی گفت: 303 فرزند در مراکز نگهداری این شهرستان حضور داشته اند که 49 فرزند در سال 96 به خانواده ها واگذار شد.
مدیر بهزیستی شهرستان شمیرنات خانواده را بهترین جایگاه برای رشد و نگهداری کودکان عنوان کرد و افزود: واگذاری ها در سال های اخیر منظم تر شده و پس از واگذاری نیز وضعیت کودکان مورد بررسی قرار می گیرد.
وی درخصوص فرزندخواندگی کودکان حاضر در شیرخواگاه‌ آمنه نیز گفت: مشکلاتی در این زمینه داریم که نمی‌توان آنها را مطرح کرد؛ برای مثال مادری که کودک خود پس از تحمل 9 ماه بارداری کودک خود را رها کرده قطعا به شرایط نامساعد روحی و جسمی رسیده است.
مدیر بهزیستی شهرستان شمیرنات اظهار کرد: در حال حاضر ورودی کودکان به شیرخوارگاه‌ها زیاد است و اگر این کودکان توسط بهزیستی در شیرخوارگاه‌ پذیرش نشوند، ممکن است از بازار فروش سر در آورند.

*نگهداری 18 کودک مبتلا به ایدز و هپاتیت در شیرخوارگاه آمنه
یلالی با بیان اینکه ابتلا به HIV مثبت و هپاتیت در جامعه ما همچنان تابو است، گفت: کودکانی که این بیماری‌ها را دارند، هم‌اکنون در یک سوئیت بزرگ همانند سایر کودکان، در شیرخوارگاه آمنه نگهداری می‌شوند که تعداد آنها به 18 نفر می‌رسد و میانگین سنی‌شان بیش از 6 سال است.
وی مشکل نداشتن شناسنامه را مشکل کودکان عنوان کرد و گفت: درصدد رفع این مشکل و تسهیل روند دریافت شناسنامه برای این کودکان هستیم.

*بهزیستی شمیرانات 9 هزار و 918 نفر را تحت پوشش دارد
وی با بیان اینکه اداره بهزیستی شمیرانات 9 هزار و 918 نفر را تحت پوشش دارد، اظهار کرد: چهار هزار معلول جسمی و حرکتی، 2 هزار و 790 معلول کم توان ذهنی، 736 نفر با مشکل بینایی، 238 نفر ضایعه نخاعی، یک هزار و 530 مشکلات شنوایی، 818 نفر نیزی معلول اعصاب و روان را تحت پوشش دارد.
وی یادآور شد: یک هزار و 800 توانخواه سالمند در این شهرستان تحت پوشش هستند و و در سال مالی گذشته یک میلیارد و 390 میلیون ریال کمک مالی موردی به موارد ارجاعی تعلق گرفته است.

*مناسب سازی معابر و دستگاه ها برای معلولان ضروری است
یلالی در ادامه با اشاره به جلسه کمیته مناسب سازی خاطر نشان کرد: بسیاری از ادارات و دستگاه ها برای حضور معلولان مناسب سازی نشده و این افراد نمی توانند برای پیگیری فعالیت های خود و احقاق حق به دستگاه ها مراجعه کنند.

*نداشتن ضامن مشکل مددجویان در دریافت تسهیلات بانکی
وی با اشاره به فعالیت های این اداره در حوزه توانمندسازی تاکید کرد: کمیته توانخواه در اداره بهزیستی وظیفه بررسی وضعیت مددجویان برای ارائه تسهیلات را برعهده دارد و به مددجویانی که دارای مدارک فنی و حرفه ای باشند و یا یکی از بستگان درجه یک آنها و به زنان سرپرست خانوار این تسهیلات ارائه می شود.
وی گفت: تسهیلات اشتغال می تواند بخشی از مشکلات اشتغال این افراد را رفع کند اما مددجویان برای دریافت آن با مشکل نداشتن ضامن روبرو هستند.
وی گفت: باید تدبیری اتخاذ شود تا این مشکل رفع شده و متقاضیان با مشکلات کمتری روبرو باشند.
خبرنگار: معصومه آقا امینی – انتشار: محمد آجورلو
تهرام/7244//1348انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید