70 ساعت کار سخت در هفته و تسلیم حقوق به شوهرامان الله قرایی مقدم روز شنبه درگفت وگو با خبرنگارایرنا ،کار خانه بعد از پایان کار خارج از منزل را جزو این 70 ساعت بیان کرد ؛این در حالی است که زنان خانه دار فقط کار خانه داری را انجام می دهند و دغدغه کار بیرون را ندارند.
وی اظهار کرد: به عبارت دیگر شغل دوم زنان ، پس از پایان یافتن کار بیرون از منزل شروع می شود ؛ این در حالی است که امروزه زنان ایرانی با وجود همه فراز ونشیب ها در تمامی رشته ها، دوشادوش مردان کار می کنند و هیچ برتری میان زن و مرد وجود ندارد.
این جامعه شناس تمام این ها را بیان کرد که بگوید برخی زنان شاغل که با مشقت هم در خانه و هم در بیرون به مدت 70 ساعت در هفته کار می کنند و آن وقت باید تمام دستمزد خود را تحویل همسر بدهند.
وی به جامعه مرد سالار ایران اشاره کرد که به خودش اجازه می دهد تا آنجا پیش برود که برخی مواقع درآمد زن را متعلق به خودش بداند و این، یعنی آن که برخی مردان حقوق ماهانه زنانشان را طلب می کنند و آن را حق خود می دانند.
قرائی مقدم گفت: نتیجه یک بررسی های اجتماعی در ایران نشان می دهد که شماری از زنان شاغل از لحاظ اقتصادی در طلب اخذ حقوق ماهانه خود به مردان مورد تهدید قرار گرفته اند و این، تنها به این علت است که اقتدار دست مردان است.
این جامعه شناس مساله یاد شده را خشونت اقتصادی بیان می کند و در تعریف آن می گوید: خشونت اقتصادی، جبری است که در جامعه مرد سالاری نسبت به زنان روا می دارند و باعث می شود زنان در بحث اقتصادی تحت خشونت قرار بگیرند.
وی در عین حال شرایط زنان کشور برای کارکردن دربیرون خانه را بهتر از همنوعان خود در بسیاری از کشورهای اسلامی ارزیابی و اضافه کرد:به نظرم با تغییرات اجتماعی که هر روزه در جامعه در حال رخ دادن است اوضاع زنان در آینده بهتر خواهد شد همان طور که نسبت به گذشته نیز خیلی بهتر شده است؛ به عنوان مثال زنان در جامعه دیروز اجازه دستفروشی و یا سنتورزدن را نداشتند و امروز این امر به صورت اتفاقی عادی درجامعه در حال رخ دادن است.
این جامعه شناس تصریح کرد: باید در تساوی حقوق زن و مرد فرهنگ سازی کنیم تا جامعه مردسالار به خود اجازه ندهد حقوق زنان را متعلق به خود بداند.
به گزارش ایرنا، نتایج یک پژوهش اجتماعی نشان می‌دهد که زنان حدود نیمی از جمعیت جهان هستند که با احتساب فعالیت‌های بی‌مزد درخانه، 55 درصد کل کار جهان را انجام می‌دهند.
پژوهشگران معتقدند: زنان در انتخاب خانه داری یا اشتغال خارج از منزل با وجود برخورداری از شرایط اقتصادی، اجتماعی مناسب و در اختیار داشتن مبالغ مالی و مادی مکفی، اشتغال خارج از منزل را انتخاب می‌کنند.
آنان می گویند: زنان شاغل در تمام ابعاد کیفیت زندگی به جز عملکرد جسمانی، وضعیت بهتری از زنان خانه‌دار دارند.
یک سرشماری در ایران نشان داده است که سهم زنان از نیروی کار رسمی 11 درصد است و در حال حاضر 14 میلیون زن خانه‌دار در کشور وجود دارد.
جامعه‌شناسان هم معتقدند: کار خانگی برای ایجاد مکانی قابل سکونت جهت زندگی تربیت فرزندان و ارائه‌ خدمات ضروری است. آنها معتقدند کار خانه از جهات مختلف با اغلب مشاغل دیگر متفاوت است، چراکه بدون مزد است و معمولا در انزوا و جدا از دیگر بزرگسالان انجام می‌شود، هیچ مقررات تحمیلی خارج از خانه بر آن وجود ندارد و تکراری و پایان‌ناپذیر است.
اجتمام**9136 **1776
مصاحبه کننده : فرزانه جلالیان ** انتشار: لیلا خطیب زادهانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید